hekathe |
Administrator |
|
|
Dołączył: 25 Lip 2005 |
Posty: 988 |
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
|
|
|
|
|
|
|
Są zespoły, które mimo licznych muzycznych metamorfoz zawsze będą podziwiane za wkład, jaki wniosły do określonej stylistyki. Angielski Paradise Lost bez najmniejszych oporów zaliczyć należy do "klimatycznej" elity, a nawet więcej- nie będzie przesadą, jeśli uzna się go za pomysłodawcę doomowo- gotyckiego nurtu.
Początek muzycznej działalności grupy datować należy na schyłek 1987 roku. To właśnie wtedy zbuntowani nastolatkowi z Halifax, zakochani w ciężkich metalowych dźwiękach postanowili stać się aktywną częścią podziwianej przez siebie sceny. W ten sposób narodził się Morbius, w skład którego wchodziło trzech muzyków : Nick Holmes odpowiedzialny za wokal i bas, Gregor Mackintosh, przyszły mistrz gitarowych solówek i perkusista Matt Archer. Spełnienie muzycznych marzeń początkowo nie należało do łatwych, jednak najważniejsze było samozaparcie i spontaniczność ludzi, wówczas tworzących grupę.
Wszystko zaczęło się układać w 1988 roku - po zmianie nazwy na Paradise Lost (zainspirowanej słynnym poematem Miltona, co w wolnym tłumaczeniu oznacza "Raj Utracony") i dołączeniu dwóch muzyków - drugiego gitarzysty Aarona Aedy i basisty Stephena Edmondsona (gra na basie Nickowi nie szła najlepiej . W takim składzie po raz pierwszy weszli do studia w grudniu 1988 roku, aby zarejestrować tam swoje pierwsze demo - Drown in Darkness / Internal Torment. Niedługo potem podpisano kontrakt na dwa albumy. Aby jednak dać słuchaczom przedsmak debiutanckiej płyty, grupa najpierw nagrała drugie demo - legendarne już Frozen Illusion, obejmująca trzy nagrania. Pochlebne recenzje podbiły wzrastającą popularność zespołu, który wówczas nie miał żadnego wydawnictwa na oficjalnym rynku. Zmieniło się to po umieszczeniu na składance Vile Vibes utworu Internal Torment II, i przede wszystkim po następującym zaraz po tym fakcie, związanym z wydaniem debiutanckiego albumu, nazwanego przewrotnie Lost Paradise.
Płyta śmiało złamała wszelkie ustalone doomowo- deathowe zasady. Zamiast podkręcać tempo Paradaje postawili na ciężkość i tajemniczy, mroczny klimat ... Owa oryginalność zbledła jednak już rok po starcie- w 1991 roku pojawiło się przełomowe dla metalu dzieło Gothic, śmiało łączące deathową surowość i growlingi, z melancholią, klawiszami i kobiecymi wokalami. W dniu premiery Twórcy na pewno nie zdawali sobie sprawy z zamieszania, jakie wywołali ... Kolejne muzyczne posunięcie Shades of God (a także przejście z Peaceville do Music for Nations) było kolejną niespodzianką- Paradise Lost skręcił śmielej w stronę tradycyjnego metalu, zamiast zanurzać się głębiej w doomowo- gotyckich otchłaniach. Formuła została pociągnięta na kolejnych albumach - ciężki Icon oraz bardziej melodyjny Draconian Times (na którym Matta Archera zastąpił Lee Morris) mimo zerwania z deathową brutalnością (i growlingami) zachowały jednak specyficzne gotyckie brzmienie, charakterystyczne tylko dla tego zespołu. Kolejny wielki przełom nastąpił w 1997 roku przy okazji albumu One Second, na którym nie tylko zmiękły gitary, ale tez pojawiły się elektroniczne wątki. Wkrótce jednak okazało się, że fascynacja elektroniką dopiero nadejdzie- kolejny krążek Host przez wielu porównywany był do dokonań Depeche Mode. Wygnańcy z Raju jednak nie byliby sobą, gdyby pozwolili się rozgryźć- ósma płyta Believe in Nothing zaskoczyła powrotem do gitar. Kolejną niespodzianką jest dziewiąty już krążek Symbol of Life - jeszcze cięższy od swego poprzednika.
Dyskografia
DROWN IN DARKNESS / INFERNAL TORMENT- 1988 - Demo
FROZEN ILLUSION - 1989 - Demo
PLAIN OF DESOLATION - 1990 - Demo
LOST PARADISE - 1990
Pełnometrażowy Album, Peaceville / Metal Mind
IN DUB - 1990 - Epka, Peaceville
GOTHIC- 1991
Pełnometrażowy Album, Peaceville / Metal Mind
SHADES OF GOD - 1992
Pełnometrażowy Album, Music for Nations / Metal Mind
ICON - 1993
Pełnometrażowy Album, Music for Nations / Metal Mind
SEALS THE SENSE - 1994 - Epka, Music for Nations
GOTHIC EP - 1994 - Epka, Music for Nations
HARMONY BREAKS - 1994
Video - VHS, Music for Nations / Metal Mind
THE LAST TIME - 1995 - Singiel, Music for Nations
DRACONIAN TIMES - 1995
Pełnometrażowy Album, Music for Nations / Metal Mind
FOREVER FAILURE - 1995 - Singiel, Music for Nations
SAY JUST WORDS - 1997 - Singiel, Music for Nations
ONE SECOND - 1997
Pełnometrażowy Album, Music for Nations / Metal Mind
THE SINGLES COLLECTION - 1997
Kompilacja, Music for Nations
TRUE BELIEF` 97- 1997- Epka (tylko na rynek francuski)
ONE SECOND EP - 1998 - Singiel, Music for Nations
REFLECTION - 1998
Kompilacja, Music for Nations
ONE SECOND - 1998
Video - VHS, Music for Nations / Metal Mind
SO MUCH IS LOST - 1999 - Singiel, EMI
HOST - 1999
Pełnometrażowy Album, EMI
PERMANENT SOLUTION- 1999 - Singiel, EMI
MOUTH - 2001 - Singiel, EMI
BELIEVE IN NOTHING - 2001
Pełnometrażowy Album, EMI
FADER - 2001 - Singiel, EMI
EVOLVE - 2002
DVD, Music for Nations / Metal Mind
SYMBOL OF LIFE - 2002
Pełnometrażowy Album, Gun Records
ERASED - 2002 - Singiel, Gun Records
AT THE BBC - 2003
Album koncertowy, Strange Fruit
FOREVER AFTER - 2005 - Singiel, Gun Records
PARADISE LOST - 2005
Pełnometrażowy Album, Gun Records
[link widoczny dla zalogowanych]
(źródło Strefa.rockmetal.art.pl) |
|